Пропустити команди стрічки
Перейти до основного вмісту

Skip Navigation LinksNASCHistory

Національний антарктичний
науковий центр
Міністерство освіти і науки України
EN
Вхід
  • Головна
  • Про НАНЦ
  • Історична довідка
  • Керівництво
  • Структура
  • Наші видання
  • Контакти та адреса
  • Державні закупівлі
  • Дані вимірювань на УАС

​​​​Історична довідка:


Розпорядженням Президента України від 3 липня 1992 року на Академію наук України було покладено завдання розробити Програму досліджень в Антарктиці з обгрунтуванням наукових та економічних інтересів і перспективних напрямків діяльності України в цій частині світу.


Постановою Президії Академії наук України від 09.06.93 р. № 175 були затверджені Положення про Центр антарктичних досліджень АН України та кандидатура його директора, Петра Федосійовича Гожика (на той час член-кореспондент НАНУ), чим і створено Центр із правами юридичної особи як робочий орган Міжвідомчого антарктичного комітету. Із зацікавленими міністерствами й відомствами було погоджено Програму антарктичних досліджень і підготовлено проект звернення до Кабінету Міністрів України з обгрунтуванням необхідності здійснення Першої Української антарктичної експедиції.


Згідно з поданою від Національної академії наук пропозицією Центр антарктичних досліджень АН України Постановою КМУ від 17.10.95 р. № 830 підпорядковувався Національному агентству морських досліджень і технологій.


В липні 1996 року Державне науково-виробниче підприємство «Український антарктичний центр» було зареєстровано в Київському міському управлінні статистики за адресою: м. Київ, вул. Ярославська, 40.Посол України у Великій Британії академік Сергій Комісаренко та Державний міністр закордонних справ Великої Британії Девід Девіс підписують Міждержавну угоду та Меморандум про передачу Україні британської антарктичної станції "Фарадей". Лондон, 20 липня 1995 р.
Директор ЦАД, член-кореспондент НАН України Петро Федосійович Гожик та директор БАС Бері Хейвуд підписують документи п​​ро передачу станції.​​

1996 року Україні було передано британську базу Фарадей на острові Галіндез (нині це - Українська антарктична станція Академік Вернадський). Відтоді Центр став головною організацією з проведення в Антарктиці науково-дослідних експедицій (УАЕ), координації досліджень, добору й підготовки зимівників та забезпечення життєдіяльності станції. 


Постановою КМУ від 11.12.96 р. № 1483 ДНВП «УАЦ» було підпорядковано Міністерству у справах науки і технологій.


Указом Президента України від 15.12.99 р. № 1573 та Наказом Міністерства освіти і науки України від 22.06.00 р. № 239 ДНВП «УАЦ» було підпорядковано МОН України та зареєстровано в Київському міському управлінні статистики за адресою: м. Київ, вул. Гончара, 55-б.


3 1999 року НАНЦ очолює кандидат технічних наук, генерал-майор запасу Валерій Аркадійович Литвинов.


З 01.11.2001 р. ДНВП «УАЦ» зареєстровано за адресою: м. Київ, бульвар Т. Шевченка, 16.


У 2002 році за пропозицією Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти уряд ухвалив «Державну програму досліджень України в Антарктиці на 2002-2010 роки», основу якої склали розробки вітчизняних науковців.


27 травня 2004 року на нараді АТСМ у Кейптауні Україна стала Консультативним членом Договору про Антарктику.


У зв'язку з тим, що ДНВП «УАЦ» було включено до Державного реєстру наукових установ, у серпні 2004 року його перетворено на Державну установу «Український антарктичний центр» (ДУ «УАЦ»).


У грудні 2004 року Указом Президента України від 23.12.04 р. № 1524/2004 Державній установі «Український антарктичний центр» було надано статус Національного антарктичного наукового центру.